Publikováno v kategorii Retail 15. 4. 2015
E-Commerce v segmentu rychloobrátkového zboží zatím u nás nedosahuje takových tržních podílů jako ve Velké Británii či Francii.
To se ale do budoucna změní díky expanzi systému iTESCO do dalších regionů a v důsledku nástupu dalších internetových hráčů. Přes právě probíhající razantní změny lze očekávat, ze překážky pro rozhodnutí nakoupit na internetu rychloobrátkové zboží v myslích potenciálních zákazníků z velké části zůstanou. Podaří se s těmito výzvami internetovým obchodníkům vypořádat? Na tyto otázky se pokusí odpovědět další ze série specializovaných konferencí Retail in Detail s podtitulem FMCG Online, která se uskuteční 10.6.2015 v pražském inovačním centru Impact HUB.
E-Commerce v segmentu rychloobrátkového zboží zatím v našich podmínkách zdaleka nedosahuje takových tržních podílů jako ve Velké Británii či Francii, kde je na úrovni blížící se 6, respektive 4%. Podle panelu domácností GfK dosáhl v loňském roce 0,8%. Jak však ukazuje studie Incoma FMCG eShopping 2014, na internetu nakupují rychloobrátkové zboží už desítky procent českých spotřebitelů. Jde ovšem zatím především o nákupy úzce definovaného sortimentu, zejména vitamínů a doplňků stravy. Ty v loňském roce nakoupilo 28 % zákazníků, kteří mají přístup k internetu, což je více než 20% z celkové české populace (k internetu má přístup přibližně 75% Čechů). Oblíbený je také nákup kosmetiky, drogerie a potřeb pro domácí mazlíčky. Potraviny (bez zahrnutí alkoholických a nealkoholických nápojů) na internetu až do letoška nakupovalo jen 10 % internetové populace.
Tato čísla se v letošním roce nepochybně zásadně změní, a to díky expanzi systému iTESCO do dalších regionů a v důsledku nástupu dalších internetových hráčů. Přes právě probíhající razantní změny lze očekávat, že překážky pro rozhodnutí nakoupit na internetu rychloobrátkové zboží, zaznamenané ve studii Incoma FMCG eShopping 2014, z velké části zůstanou, minimálně v myslích mnoha potenciálních zákazníků. Jak konstatuje jeden z autorů tohoto výzkumu a přednášející na konferenci Retail in Detail/FMCG Online Zdeněk Skála: „Mezi tyto bariery patří zejména náklady na dopravu zboží, dlouhá doba dodání, obavy o kvalitu a čerstvost společně s chybějící možností osobně si zboží před zakoupením prohlédnout a zkontrolovat“.
Podaří se s těmito výzvami internetovým obchodníkům vypořádat? A pokud ano, čeká nás souboj kamenných a internetových obchodů nebo se klíčová bitva odehraje spíše mezi obchodníky prodávajícími pouze v jednom „kanálu“ a těmi, co nabídnou svým zákazníkům své služby všude, kde o to projeví zájem? Jinými slovy: je omni-channel jen vznešená vize nebo budoucí realita obchodu s rychloobrátkovým zbožím?
Na tyto otázky se vám pokusí pomoci odpovědět další ze série specializovaných konferencí Retail in Detail s podtitulem FMCG Online. Konference je určena pro všechny obchodníky i výrobce, kteří v této oblasti již podnikají nebo teprve zvažují své možnosti využít příležitostí, které internetová revoluce nabízí. Uskuteční se dne 10.6.2015 v pražském inovačním centru Impact HUB. Program se v současné chvíli dokončuje a bude v nejbližší době zveřejněn na www.retailindetail.cz, kde bude současně otevřena i online registrace. Počet účastníků je omezen kapacitou inovačního centra, proto doporučujeme se přihlásit včas.
O Retail in Detail / FMCG On Line
Kdy: 10.6.2015
Kde: Impact HUB, Praha
Podrobnější informace:
Barbora Krásná, Blue Events
barbora.krasna@blueevents.eu
Kontakt pro média:
Aneta Zímová, Blue Events
aneta.zimova@blueevents.eu
U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.
New Retail Summit, ktorý sa tento rok uskutoční 14. až 15. apríla 2026 v Bratislave v hoteli DoubleTree by Hilton, opäť prepojí lídrov maloobchodného trhu, výrobcov, technologické firmy aj ďalších partnerov z retailového ekosystému. Hlavnou témou 7. ročníka je „nová rovnováha obchodu“.
Rok 2026 přináší opět další sérii odborných setkání a konferencí, které propojují lídry, odborníky i manažery z různých oblastí českého a středoevropského byznysu. Od strategických témat lidského kapitálu přes digitální bezpečnost až po retail, finance či komunikaci. Všechny konference od Blue Events nabízejí hluboké odborné poznatky, inspirativní řečníky, prostor pro networking, sdílení zkušeností a budování nových partnerství. To vše umožňují osobní setkání na konferencích. A jaké akce nás tedy v první polovině tohoto roku čekají?
Tradiční setkání lidí, kteří ve firmách vedou nákup Procuremet Forum z dílny Blue Events se konalo 5. listopadu 2025 v Praze. V programu zaštítěným motivem nákupního desetiboje rezonovala témata odvíjející se od ekonomické situace na světových trzích a spojená s dekarbonizací, digitalizací a vedení týmů.
Praha, 16. října 2025 - Umělá inteligence už dávno není něco, co stojí mimo svět retailu. Je přítomná v nástrojích, procesech i v komunikaci se zákazníky. Konference Retail in Detail: CX + AI = ❤️, kterou uspořádala společnost Blue Events dne 15. října 2025 v pražském Kongresovém centru City, ukázala, že technologie mají smysl hlavně tehdy, když pomáhají lidem dělat svou práci lépe – a zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu.