Publikováno v kategorii Retail 7. 3. 2022
Jaká je budoucnost samoobslužných boxů? Kdy kámen vrátí úder? Kdo přinese inovace, když ne Amazon? Zajímavé čtení a k němu ještě dárek navíc.
Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů. Pro tento měsíc trendy spolu s námi vybral a komentuje Petr Bena (Alza).
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
Kdo je Petr Bena, kurátor Retail Summit Newsletteru pro tento měsíc
Petr Bena je místopředsedou představenstva společnosti Alza a kromě toho, že pro nás vybral zajímavosti ze světového obchodu, bude také vystupovat na Retail Summitu 2022, jehož celý program najdete ZDE. Ve světě byznysu se Petr pohybuje již 30 let. Více jak 23 let strávil ve společnosti Procter & Gamble. Korporátní prostředí tradičního výrobce vyměnil před šesti lety za dynamický online svět jedničky české e-commerce.
Jaká je budoucnost samoobslužných boxů
Obliba doručovacích boxů dostupných 24 hodin denně roste a vše nasvědčuje tomu, že v zahušťování jejich sítě je budoucnost obchodu. Stačí se podívat do Finska, jak to u nás může brzy vypadat. Tamní lídr trhu Posti je inspirací i pro českou Alzu a její Alzaboxy. Posti buduje svoji síť doručovacích boxů už deset let, každý den přibývá minimálně jedno stanoviště, a je tak napřed oproti zbytku Evropy. Už více než 87 % Finů vyzkoušelo samoobslužné doručovací boxy alespoň jednou, což je údaj za rok 2020, tedy nyní bude číslo ještě vyšší. „V Alze jsme se pro ČR a SR dostali z předpandemických méně než 10 % na loňských 40 %. Jednoznačně to potvrzuje atraktivitu samoobslužných boxů v očích zákazníků,“ dodává Petr Bena. 40 % je také evropský průměr co se týče obliby samoobslužných boxů.
Když se na to podíváme z hlediska zásilek, tak ve Finsku podle Posti jen za první polovinu minulého roku bylo odesláno do boxů meziročně o 47 % více zásilek. Celkem Posti provozuje přes dva tisíce doručovacích boxů, což je v přepočtu na obyvatele jedna z nejhustších sítí na světě. Patří do ní také největší samoobslužná výdejna v Evropě. Tu najdete v Helsinkách v nákupním centru Munkkivuori, má přes tisícovku schránek. Vytíženost celé sítě Posti je značná, takže obsazenost boxů nyní hlídá umělá inteligence. Dovede s téměř 100% přesností určit, které zásilky si lidé vyzvednou během příštích 24 hodin a díky této informaci může urychlit další procesy. Jak vypadá a jak se změnil doručovací mix v Alze za posledních šest let? Jaká je budoucnost poslední míle? I to zazní na nadcházejícím Retail Summitu.
Vyhlížíte převratné inovace? Na Amazon nekoukejte
„Vždy, když už to vypadá, že karty jsou rozdány, tak zavedené pořádky někdo změní,“ myslí si Petr Bena a poukazuje na analýzu, podle které největší světový obchodník Amazon už nebude tím, kdo přinese inovace v e-commerce. Analytici Marketplace Pulse ve svém shrnutí minulého roku popisují vývoj světových online tržišť (marketplace), jako jsou Amazon, Shopify, Walmart, ebay a dalších. Jejich způsob fungování je podle nich za posledních deset let v podstatě stejný a není důvod jej měnit, pouze rozšiřovat, což se daří. Zároveň je ale třeba se dívat odkud přijdou noví vyzyvatelé. „První inovací Amazonu bylo vytvoření nekonečného zbožového katalogu, který odstranil potřebu nakupovat jinde. Ať už zákazníci hledali cokoli, Amazon to měl (často díky marketplace). Druhou novinkou bylo rychlé a pohodlné odeslání a vrácení jakéhokoliv produktu z toho nekonečného regálu s doručením do dvou dnů nebo méně. To přišlo v roce 2005, kdy Amazon představil Prime. Od té doby uvedl stovky nových nabídek a experimentů, ale základní nákupní zkušenost zůstala prakticky nezměněna. Amazon zjistil, že není třeba dělat víc,“ píše server Marketplace Pulse.
Amazon určuje to, co si dnes pod e-commerce představujeme. Vyhledávací řádek a prakticky nekonečný seznam výsledků. Toto paradigma dovedl Bezos a spol. k dokonalosti a nikdo jim v tom nemůže konkurovat. Kde jsou slabiny tohoto modelu? Od zákazníka vyžaduje tento model prodeje poměrně dost velké úsilí. Výsledky vyhledávání produktů nabízí záplavu identických položek s reklamami a mnoha recenzemi, v nichž se jako nakupující nějak musíte vyznat. Amazon vám v tom moc nepomůže, neví totiž přesně, co prodává. Dvěma stům milionů jeho Prime zákazníkům to ale evidentně zatím nevadí. Ovládnout svět obchodu tržiště s nekonečnou nabídkou? Kdo to překoná a přijde s jiným modelem?
Podle Marketpulse se vyplatí sledovat aplikace jako Shein, nabízející oblečení přímo z Číny, která vloni na chvíli měla více stažení než samotný Amazon. Pak jsou tu samozřejmě „quick commerce“ aplikace s 15minutovým doručením, úzce zaměřená tržiště a také různé služby pro odložené platby. Zajímavé bude i to, jakou roli v e-commerce budou hrát Instagram, TikTok, Facebook, Pinterest, Snapchat a Netflix. Zatím to funguje tak, že když se něco stane „instantním“ hitem na Netflixu, lidé si to jdou obratem najít a koupit na Amazonu. I to se může změnit. To vše ovšem neznamená, že není dobře Amazon a jeho recept na úspěch poznat, pokud možno z mnoha různých pohledů. Proto si Petr Bena v létě 2021 „střihnul“ vlastní vzdělávací semestr na téma Amazon, kdy přečetl několik knih a získal tak spousta inspirace, jak věci dělat i nedělat. „Vlastně za to může moje dcera, která mi dala knížku Vymýšlej a bádej, což je fascinující čtení dopisů akcionářům od roku 1997,“ dodává Bena.
Vrací kámen úder?
Urychlil opravdu covid růst e-commerce? Je velmi snadné opojit se vlastním růstem a úspěchem a podnikatelé v online nejsou vůči tomu imunní. „Je na čase přiznat barvu – k žádné trvalé akceleraci e-commerce v pandemickém období ve světovém měřítku nedošlo,“ říká Petr Bena. Penetrace online obchodu v USA je nyní na úrovni, které by dosáhla i bez pandemie (Zdroj). Po uzavírkách a vlně vynucených online nákupů se opět vrací útraty v kamenných obchodech a v 3Q minulého roku tak e-commerce drželo očekávaný podíl 12,4 % na celkových maloobchodních tržbách. Zároveň rostou o 13 % celkové maloobchodní tržby a vidíme tak, že lidé utrácí více jak online, tak offline.
V ČR jsme nárůst viděli, když e-commerce rostla v roce 2020 o 26 % a vloni o dalších 14 %, je to ale jen o něco málo více než roky před pandemií. „Sundejme si růžové brýle. Zákazník si nenechá trvale nic vnucovat – prostě nakupuje tam, kde mu to dává největší smysl. I tak si myslím, že budoucnost e-commerce je růžová, i když jen tak samo to nepůjde,“ říká Bena. Může se stát, že růst online obchodu bude mít ostrý tvar jako křivka „J“, přičemž nyní jsme na její spodní úrovni a akcelerace teprve přijde. Je vidět, že velcí hráči v čele s Amazonem jsou na ni připraveni po stránce logistické i personální, kdy nabírají stovky tisíc nových pracovníků. Jiný scénář? Revoluce se konat nebude a e-commerce poroste dál stabilním tempem 14-15 % procent, stejně jako před pandemií.
V Evropě už nyní najdeme příklady skokového růstu. Zatímco jsme se dlouho opíjeli rohlíkem, že máme v Česku nejvíce e-shopů na hlavu, možná nám uniklo, že v roce 2018 jich měli více v Holandsku. Tamní trh také roste rychleji. Po růstu 44 % v roce 2020 loni holandský online trh vyrostl v obratu o dalších 24 % (Zdroj). „No vida, tak přeci jen pandemie někde ten online trvale nakopla. A pořádně,“ dodává Petr Bena.
DÁREK: Časopis MAM online zdarma!
Díky spolupráci s naším mediálním partnerem Marketing & Media můžete získat aktuální online vydání časopisu MAM zdarma. Klikněte, zaregistrujte se a čtěte!
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.
Konkurenční výhoda a inovace, ale také důvěra nebo vzdělávání, to jsou témata, která rezonovala v programu 8. ročníku odborné konference Lidský kapitál z produkce Blue Events, která na našem trhu dlouhodobě akcentuje strategický pohled na lidi ve firmách. Letošní ročník se konal 17. června ve Spojce v Karlíně a moderace se ujal Kovy.
Na 180 finančních ředitelek a ředitelů se setkalo na 13. května na výroční akci CFO Congressu v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Rezonovala témata jako investice do výzkumu, digitalizace nebo dekarbonizace.
Důvěra ve značky je v krizi. Největší jarní konference o marketingu a PR – Communication Summit 2025 – poradí, jak ji získat zpět. Už 27. května v O2 universu vystoupí experti z firem jako T-Mobile, Ikea nebo System1 a odhalí, co dnes rozhoduje o důvěryhodnosti značek. Konferenci pravidelně navštěvuje přes 400 účastníků.
Dne 4. března 2025 se v pražském O2 universu setkalo přes 230 špičkových IT ředitelů a top manažerů, aby se zúčastnili jubilejního 10. ročníku konference CIO Agenda. Událost, kterou pořádá společnost Blue Events, opět potvrdila svou pozici jako klíčové platformy pro sdílení know-how v oblasti technologického řízení firem, kybernetické bezpečnosti a spolupráce mezi IT a byznysem. Letošní ročník ukázal, že i v době rostoucích kybernetických hrozeb mohou organizace technologie nejen chránit, ale také strategicky využívat pro růst a inovace.