Publikováno v kategorii Retail 1. 6. 2021
Kdo je klíčovým řečníkem Retail Summitu? A jaké novinky nás zaujaly v květnu?
Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů.
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
Kdo bude klíčovým řečníkem Retail Summitu 2021?
V pořadí již 27. ročník největšího setkání obchodníků a jejich partnerů se koná letos netradičně koncem září. Jako hlavní řečník v programu vystoupí 22. září Tomáš Čupr. Za posledních sedm let vybudoval z Rohlík.cz evropského lídra v online prodeji potravin. Rohlík je důkazem toho, jak se mění nákupní preference spotřebitelů nejen v Česku. Obrat společnosti v roce 2020 přesáhl 300 milionů eur, což představuje roční růst přes sto procent. V současné době má Rohlik Group na třech mezinárodních trzích více než 750 000 zákazníků. Tomáš Čupr jako CEO skupiny přilákal významné globální investory. Rohlík je tak v současné době jediný český startup, který získal od investorů částku 190 milionů eur. Online prodej potravin provozuje společnost pomocí vlastní komplexní technologie a logistiky v distribučních centrech i v provozu. Rohlík bude na Retail Summitu též soutěžit o cenu Mastercard Obchodník roku v kategorii „Inovace roku – nová realita obchodu“. Celý program najdete zde.
Nákup z Tesco do hodiny
V online prodeji potravin se hraje o čas. Možností rychlého doručení přibývá s nárůstem trendu quick commerce a výjimkou není ani doručení do půl hodiny a méně. Nejlépe je to vidět ve Velké Británii, kde se velcí retaileři snaží spolupracovat s kurýrními firmami podobně, jako to vidíme v menším měřítku na českém trhu. Zajímavé je, že tamní lídr trhu Tesco dosud s takovou službou otálel. Nyní nově nabízí doručení do hodiny, zatím v rámci pilotního projektu na předměstí Birminghamu. Cena za dopravu přes partnera Whoosh je vskutku prémiová, v přepočtu 150 Kč. Ukazuje to ale, že i Tesco je flexibilní a chce nabídnout v rámci principu omnichanel více možností pro různé nákupní mise. Komu se nechce platit za dopravu, může v Británii na rychlý nákup zajít do Tesco Express, kterých nyní přibude. Tesco totiž do tohoto formátu předělá velkou část stávajících obchodů „metro“ a reaguje tak na velkou poptávku po malých „convenience“ nákupech pro spotřebu v ten samý den. Jak se tyto trendy promítají i do místní strategie se můžete na Retail Summitu 2021 zeptat Kataríny Navrátilové, nové české CEO Tesco ČR.
Kosmetika jako ze Starbucksu
Bez prostředníků neboli „direct to consumer“, to je trend, na který obchodníci pohlíží s obavami. Jasně ho vidí u značek jako jsou Apple či Adidas. Těžko se ale divit, že nyní i výrobci kosmetiky chtějí naskočit na tento vlak, než jim ujedou zákazníci lační o sebe lépe pečovat. Příkladem je Beiersdorf, který investuje do personalizace své nabídky. Pro online prodej se ale standardní relativně levné produkty nevyplatí posílat, a i proto je třeba hledat přidanou hodnotu. Třeba ve spojení s autory aplikace Routinely. Ta radí, jaké přesné složení krému potřebujete a doporučí, jak se mazat v závislosti na aktuálních údajích o počasí. Konkrétní přípravky si poskládáte online a dostanete je v obalu se svým jménem, skoro jako ve Starbucksu. Podobné experimenty sice nikdy výrobce krémů Nivea neuživí, poskytují mu ale důležité vstupy v rámci výzkumu a vývoje a mohou následně ovlivnit i složení „mainstreamových“ produktů. Online prodej kosmetiky výrazně vzrostl a za čtyři roky by se měl dostat na jednu čtvrtinu celého trhu. V L´Oreálu už ostatně na těchto číslech jsou nyní, v čemž jim pomáhá nejen D2C, ale také tržiště jako Amazon.
Nesahejte Skotům na gin!
Lidl dlouhodobě slaví úspěchy se svými privátními značkami, občas to ale přežene ve snaze o jejich kvalitní prezentaci. Ve Skotsku aktuálně narazil u přímo u soudu, který znovu potvrdil, jakou hodnotu mají charakteristické symboly produktů. Výrobce ginu Hendrick’s se totiž ohradil proti novým obalům ginů Hampstead prodávaných v Lidlu, jež velmi nápadně imitují právě známý gin od William Grant & Sons. Soud shledal problém hlavně ve tvaru a barvě lahve, jakož i v kosočtvercové etiketě. To vše podle soudu prostě „nemohla být náhoda“ a cílem bylo svést se na dobré pověsti značkových ginů. Lidl se bránil mj. tím, že zákazníci neočekávají v jeho obchodech giny Hendrick’s, tedy originál, protože 90 % toho, co Lidl ve Velké Británii prodává, jsou právě produkty vlastních značek. Výsledkem je dočasný zákaz prodeje ginů Hampstead ve skotských pobočkách Lidlu. A také připomínka, že se značkám vyplatí mít jasné charakteristické znaky, které si nelze s ničím splést.
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.
Konkurenční výhoda a inovace, ale také důvěra nebo vzdělávání, to jsou témata, která rezonovala v programu 8. ročníku odborné konference Lidský kapitál z produkce Blue Events, která na našem trhu dlouhodobě akcentuje strategický pohled na lidi ve firmách. Letošní ročník se konal 17. června ve Spojce v Karlíně a moderace se ujal Kovy.
Na 180 finančních ředitelek a ředitelů se setkalo na 13. května na výroční akci CFO Congressu v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Rezonovala témata jako investice do výzkumu, digitalizace nebo dekarbonizace.
Důvěra ve značky je v krizi. Největší jarní konference o marketingu a PR – Communication Summit 2025 – poradí, jak ji získat zpět. Už 27. května v O2 universu vystoupí experti z firem jako T-Mobile, Ikea nebo System1 a odhalí, co dnes rozhoduje o důvěryhodnosti značek. Konferenci pravidelně navštěvuje přes 400 účastníků.
Dne 4. března 2025 se v pražském O2 universu setkalo přes 230 špičkových IT ředitelů a top manažerů, aby se zúčastnili jubilejního 10. ročníku konference CIO Agenda. Událost, kterou pořádá společnost Blue Events, opět potvrdila svou pozici jako klíčové platformy pro sdílení know-how v oblasti technologického řízení firem, kybernetické bezpečnosti a spolupráce mezi IT a byznysem. Letošní ročník ukázal, že i v době rostoucích kybernetických hrozeb mohou organizace technologie nejen chránit, ale také strategicky využívat pro růst a inovace.