Publikováno v kategorii Retail 3. 5. 2021
Nenechte si ujít zahraniční trendy, ale ani živou konferenci v přímém přenosu o obchodu s potravinami v době covidové už tuto středu 5. května!
Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů.
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
Retail Summit Action vysílá už zítra!
Inovátoři mezi obchodníky vystoupí 5. 5. na konferenci Retail Summit Action v přímém přenosu, tématem je „Obchod s potravinami v době covidové – a jak dál“. Nejedná se o náhradu velkého Retail Summitu, který je nově přesunutý na září 2021. Půjde o celkem tři hodiny velmi svižného a informačně nabitého programu, který moderuje Michael Rozsypal z DVTV. Celkem 20 řečníků vystoupí s krátkými prezentacemi či se zapojí do panelových diskuzí. Diváci, kteří se registrují ke sledování přenosu, mají možnost pokládat dotazy řečníkům on-line. Náplní programu je nejen zhodnocení uplynulého roku plného změn, ale také výhled na další možné scénáře vývoje obchodu, jakož i konkrétní zkušenosti a řešení. Zaměříme se na změny zákaznických preferencí, změny na nabídkové straně a na závěrečnou diskuzi. Manažeři firem jako Rohlík, Dáme jídlo, DataSentics, DoDo, GS1 Czech republic, Košík, Albert, Tesco, COOP, Makro či Plzeňský Prazdroj proberou trendy, vize a předpoklady pro expanzi e-commerce. Probereme také možnosti digitalizace kamenného potravinářského obchodu a rozšíření on-line služeb do regionů v zájmu zajištění kritické infrastruktury státu. Konference vzniká za finanční podpory Rady kvality ČR a pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Registrace za jednotnou cenu 1 500 Kč je k dispozici zde.
Budoucnost obecních obchodů?
V rakouských Korutanech si obyvatelé čtyř obcí mohou nově nakoupit v tzv. Billa Boxu. Obchod vyrobený z kontejneru má pouhých 11 metrů čtverečních a nabízí okolo 200 produktů, převážně z nejbližšího okolí. Chybí už jen místní prodavač. Není potřeba. Obchod má běžnou otevírací dobu a zboží zde zaplatíte na samoobslužném scanneru kartou či hotově, žádnou aplikaci si vesničané stahovat nemusí. Na rozdíl od konkurenčních projektů se zde zaměřili na lokální nabídku a ubrali na složitých technologiích. Regionální dodavatelé zaváží přímo do obchodu, takže zboží nemusí cestovat do centrálních skladů. O ostatní se denně stará zaměstnanec Billa, který sem zajíždí z blízké větší pobočky. Pokud se koncept osvědčí, objeví se i v dalších spolkových zemích. S technickým zajištěním pomáhá korutanský startup MyAcker, sám totiž sedm podobných „regionálních boxů“ provozuje pod vlastní značkou Acker Box. Zní to krásně? Ne všichni farmáři v okolí si to myslí, protože v tom vidí konkurenci k vlastnímu „prodeji ze dvora“ a mají podporu i místní hospodářské komory. Inu všem se nezavděčíte, zvlášť jste-li „nadnárodní řetězec“. Fotky obchodu najdete zde.
Kadeřnictví podle Bezose
Kadeřnické salóny budou nyní po dlouhé pauze bezesporu patřit k nejžádanějším službám. Jako by to Amazon věděl, otevřel právě nyní v Londýně zřejmě technologiemi napěchované kadeřnictví – v první fázi dostupné jen pro své zaměstnance. Ne, není to nákladný zaměstnanecký benefit. Nejde ani o novou franšízu, ale v podstatě jen o jeden fyzický „stánek“ upozorňující na novou obří sekci „Amazon Professional Beauty Store“ na tomto eshopu. Samotný salon o rozloze 140 metrů čtverečních si na sebe nemusí nutně vydělat, jen podtrhuje kompetenci značky Amazon v dalším oboru. A jako obvykle vyvolal i projekt silnou mediální odezvu. Kromě týmu kadeřníků je tu totiž k dispozici nejmodernější technologie. Pomocí virtuální reality si vyzkoušíte různé barvy vlasů a místo pokecu s kadeřnicí můžete koukat v tabletu na filmy. Pokud se dotknete některého z vystavených produktů, zobrazí se vám další informace a videa o něm na velké obrazovce mezi regály. Technologii „point-and-learn“ zde Amazon testuje, aby ji následně uplatnil i v dalších svých retailových projektech, případně ji prodal i dalším obchodníkům. To se mu začíná dařit s technologií „Just Walk Out“ známou z obchodů Amazon Go, kterou nyní najdete i na amerických letištích v convenience obchodech CIBO Express Gourmet Markets.
Technologie letí z okna
Není to tak dávno, co jsme obdivovali nové technologie nasazené masově v obchodech Walmart jako ukázku spojení online a offline retailu. Šlo hlavně o „věže“ pro vyzvedávání online objednávek, jakési obří výdejní automaty, se kterými se začalo před pěti lety. To je pro retailové technologie evidentně dlouhá doba. Po roce pandemie a změn v chování zákazníků se to řešení definitivně ukázalo jako zbytečné a obří investice letí z okna. Celkem 1600 výdejních věží se ruší a nahrazuje je zákazníky preferované „bezpečné“ vyzvedávání před obchodem přímo z auta. Podobný osud postihl i vychvalované roboty skenující ve Walmartu samostatně regály. Ty nahradila opět lidská síla, protože téměř dokonalou kontrolu nad zaplněností regálů mají nyní zaměstnanci, co v obchodě vyřizují online objednávky. Podle analytiků z IGD Research tyto kroky ale neznamenají odklon obchodu od technologií. Tyto inovace byly ve své době i důležitým signálem a symbolem pokroku a sbližování kamene a internetu. Automatizace mezitím dál pokračuje v jiných oblastech, např. se rozvíjí samořídící vozidla. Více najdete v tomto článku.
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.
Konkurenční výhoda a inovace, ale také důvěra nebo vzdělávání, to jsou témata, která rezonovala v programu 8. ročníku odborné konference Lidský kapitál z produkce Blue Events, která na našem trhu dlouhodobě akcentuje strategický pohled na lidi ve firmách. Letošní ročník se konal 17. června ve Spojce v Karlíně a moderace se ujal Kovy.
Na 180 finančních ředitelek a ředitelů se setkalo na 13. května na výroční akci CFO Congressu v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Rezonovala témata jako investice do výzkumu, digitalizace nebo dekarbonizace.
Důvěra ve značky je v krizi. Největší jarní konference o marketingu a PR – Communication Summit 2025 – poradí, jak ji získat zpět. Už 27. května v O2 universu vystoupí experti z firem jako T-Mobile, Ikea nebo System1 a odhalí, co dnes rozhoduje o důvěryhodnosti značek. Konferenci pravidelně navštěvuje přes 400 účastníků.
Dne 4. března 2025 se v pražském O2 universu setkalo přes 230 špičkových IT ředitelů a top manažerů, aby se zúčastnili jubilejního 10. ročníku konference CIO Agenda. Událost, kterou pořádá společnost Blue Events, opět potvrdila svou pozici jako klíčové platformy pro sdílení know-how v oblasti technologického řízení firem, kybernetické bezpečnosti a spolupráce mezi IT a byznysem. Letošní ročník ukázal, že i v době rostoucích kybernetických hrozeb mohou organizace technologie nejen chránit, ale také strategicky využívat pro růst a inovace.