Publikováno v kategorii Retail 14. 12. 2021
Proč Amazon neotevře tisíce obchodů bez pokladen? Jaké trendy v platbách nás neminou? Kdo je hlavní řečník Retail Summitu 2022?
Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů. Tentokrát se podíváme na trendy pro rok 2022.
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
Proč Amazon neotevře tisíce obchodů bez pokladen
Do roku 2021 budeme mít tři tisíce obchodů bez pokladen, tvrdili zástupci Amazonu před třemi lety. Jistě jste se také těšili, že si třeba na dovolené v některé evropské metropoli osaháte onen nepředstavitelný pocit, že zboží stačí v supermarketu jen dát do tašky a odejít, platba se strhne sama, a vy nemusíte jako tovární dělník u pásu skládat zboží nadvakrát– z košíku na pokladní pás a pak ještě do tašky. Na první pohled to vypadá, že plán nevyšel, protože obchodů s technologií „Just Walk Out“ je po světě zatím jen 30, ty nejbližší najde našinec v Londýně. Jak ale poznamenává agentura Bloomberg, Amazon nechce ve skutečnosti prodávat sendviče a zeleninu, ale právě zmíněnou technologii, což je mnohonásobně lukrativnější. Ostatně polovina jeho zisku mu už nyní plyne z prodeje jeho cloudových služeb AWS. Přestřelené plány, bezesporu narušené pandemií, tak mohly klidně být účinným PR tahem na podporu právě softwaru, který celé „bezpokladní“ nakupování umožňuje. A obchody vybavené touto technologií jsou vlastně showroomy. Nelze si nevšimnout, jak přibývá obchodníků, kteří technologii Amazonu používají, naposledy Starbucks či Sainsbury. Že má prodej podobných technologií budoucnost dokazuje i stále více konkurentů, jako je izraelský Trigo nyní spoluvlastněný řetězci Tesco a Rewe Group, nebo portugalský Sensei. Více v článku agentury Bloomberg.
Mužák prorostlý je naše spása
Je hezké, když vedle katastrofických scénářů slyšíte občas také nějakou pozitivní zprávu. Dopustila se jí koncem listopadu britská organizace Wrap sdružující na 90 výrobců, retailerů a dalších producentů odpadu. Dali se dohromady v roce 2018 (tzv. UK Plastic Pact) a nyní spočítali, že za pouhé tři roky dokázali o 10 % omezit množství plastových obalů na pultech obchodů. Za tu dobu se také zdvojnásobil podíl recyklátu v obalových materiálech. Tím to samozřejmě nekončí, podle zástupců Wrap je třeba dále odbourat zejména PVC a nahradit ho lépe recyklovatelnými plasty. Inspirací z Německa může být spojenectví dvou obrů: P&G a Schwarz Gruppe, resp. její dceřiné společnosti Prezero. Cílem je vytvořit nový standard pro udržitelné obaly. Jedním z prvních plodů spolupráce jsou displeje z nového druhu papíru na bázi rostliny jménem mužák prorostlý. K čemu taková inovace? Obchodníci a výrobci si sice dávají v oblasti obalů a odpadu z nich velké cíle, naráží ale na nedostatek plastového recyklátu. Tam, kde to jde, obrací pozornost k papíru. A co všechny ty tekutiny? Asi nám nakonec nezbude než ve velkém nasadit bezobalová řešení.
Kdo vystoupí na Retail Summitu 2022?
Technologie nám umožnily zrychlit a zefektivnit obchod. Lidský rozměr by se z něj ale neměl vytratit, protože technologie na rozdíl od člověka nemají žádný názor. Jaká je role člověka v době velkých dat a umělé inteligence? „Máme úžasnou superschopnost představit si svět, který zatím neexistuje, jen ji málo využíváme,“ říká klíčový řečník Retail Summitu 2022 Viktor Mayer-Schönberger. Poradce Angely Merkelové pro digitalizaci a profesor z Oxfordu se zabývá mj. tím, jak mohou lidé zlepšit své rozhodování v době algoritmů. Jeho kniha Framers je jednou z deseti "Best Business Books" letošního roku podle Financial Times. Upozorňuje zde na to, že narozdíl od počítačů, které jen usuzují z minulosti, my umíme myšlenky nově zarámovat a podívat se na ně z nové perspektivy. Pokud to vztáhneme na svět retailu, dojdeme k překvapivému závěru. Klasický retail ve vztahu k e-commerce má vlastně výhodu. Je si vědom toho, že se musí radikálně změnit, a poskytnout více zážitků a prostoru pro sociální interakce, tedy nově „zarámovat“ nakupování. Tyto a další myšlenky rozebereme na Retail Summitu ve dnech 4.–6. dubna 2022, kdy hlavním tématem bude „Smysluplná budoucnost: lidskost, udržitelnost, efektivita“.
Na sekeru dáváme!
Kde jsou ty časy, kdy jsme v retailu řešili ROPO efekt (research online purchase offline). Nyní je čas naučit se novou zkratku poplatnou době: BNPL, neboli buy now purchase later. Uživatelé Twisto, Třetinky či Mall Pay už vědí. Tváří v tvář rostoucí inflaci se odborníci shodují, že právě odložené platby bez navýšení budou jedním z klíčových trendů roku 2022. Jako je dnes běžné mít mobilní verzi webu, zítra bude všemi očekávanou a vyžadovanou samozřejmostí právě možnost odložené platby. Například letos v listopadu během akce Cyber Monday vzrostlo globálně podle dat Salesforce využití odložených plateb o 29 %. Zástupci PayPal zase tvrdí, že objem prodejů, které se realizují přes jejich produkt pro odložené platby, narostl během Black Friday o 400 %. Další poskytovatelé se předhání v podobných predikcích a zaručeně platných výzkumech. Ať už jsou jakkoliv přehnané, tato oblast je bezesporu velmi hmatatelnou součástí „nového normálu“. Více v článku CNBC.
Vánoce jsou svátky reklamy
Kdy jindy koukat na reklamy než o svátcích! Představte si na chvíli, že žijete ve Velké Británii. Tamní retaileři své zákazníky rozmazlují TV spoty plnými fantazie i humoru. Stojí za to se podívat na přehlídku letošních počinů a porovnat si ji s poněkud konzervativnější domácí produkcí. A kdo radši kouká na sociální média, měl by sledovat americký Walmart. Nechal se naplno strhnout trendem „livestream shopping“ rozšířeným hlavně v Asii a plánuje odvysílat až 30 velkých přenosů na různých kanálech včetně Facebooku, Youtube a Twitter. S posledním jmenovaným uzavřel Walmart jako první v USA partnerství pro tento druh „nakupování v přímém přenosu“. Koncem listopadu zde odvysílal půlhodinový přenos „Live Cyber Deals Sunday“. Show moderoval Jason Derudo, skutečnými hvězdami byly ale spotřebiče a elektronika dostupná na e-shopu Walmartu. Na tuto chvíli se ve Walmartu připravovali celý rok a zkoušeli všechny možné formáty a způsoby, jak pozornost publika zvýšit, více ho zapojit a hlavně více „naživo“ prodat.
Video měsíce
Připomeňte si atmosféru letošního Retail Summitu 2021 a těšte se na duben! Chystáme totiž v rekordním čase další ročník.
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!
U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.
Konkurenční výhoda a inovace, ale také důvěra nebo vzdělávání, to jsou témata, která rezonovala v programu 8. ročníku odborné konference Lidský kapitál z produkce Blue Events, která na našem trhu dlouhodobě akcentuje strategický pohled na lidi ve firmách. Letošní ročník se konal 17. června ve Spojce v Karlíně a moderace se ujal Kovy.
Na 180 finančních ředitelek a ředitelů se setkalo na 13. května na výroční akci CFO Congressu v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Rezonovala témata jako investice do výzkumu, digitalizace nebo dekarbonizace.
Důvěra ve značky je v krizi. Největší jarní konference o marketingu a PR – Communication Summit 2025 – poradí, jak ji získat zpět. Už 27. května v O2 universu vystoupí experti z firem jako T-Mobile, Ikea nebo System1 a odhalí, co dnes rozhoduje o důvěryhodnosti značek. Konferenci pravidelně navštěvuje přes 400 účastníků.
Dne 4. března 2025 se v pražském O2 universu setkalo přes 230 špičkových IT ředitelů a top manažerů, aby se zúčastnili jubilejního 10. ročníku konference CIO Agenda. Událost, kterou pořádá společnost Blue Events, opět potvrdila svou pozici jako klíčové platformy pro sdílení know-how v oblasti technologického řízení firem, kybernetické bezpečnosti a spolupráce mezi IT a byznysem. Letošní ročník ukázal, že i v době rostoucích kybernetických hrozeb mohou organizace technologie nejen chránit, ale také strategicky využívat pro růst a inovace.