Retail Summit Newsletter (12/2022)

Publikováno v kategorii Retail 9. 12. 2022

Retail Summit Newsletter (12/2022)

Jak pomáhá zákazníkům Amazon? Proč chtějí velké obchody být jako krámek na rohu? Kdo maluje své podnikání nazeleno? Mají kryptoměny budoucnost?
Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů. Pro tento měsíc trendy vybral a komentuje Peter Hinssen, odborník na inovace a klíčový řečník ročníku 2023.

Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy.

Kdo je Peter Hinssen

Světově uznávaný myšlenkový lídr, podnikatel, poradce a řečník na téma radikálních inovací a digitálních technologií. Úzce spolupracuje mj. s největším světovým obchodníkem Walmart. Je autorem úspěšných byznysových knih, nejnovější se jmenuje „The Phoenix and the Unicorn“ a zabývá se společnostmi, které jsou schopny transformovat samy sebe.

Jak pomáhá Amazon

Zákazník musí být vždy na prvním místě, připomíná s oblibou Jeff Bezos. Je zajímavé se podívat, jak to v Amazonu vypadá v praxi dnes, kdy mají zákazníci především hluboko do kapsy. Odpovědí na těžké časy má být Amazon Access, nový portál zastřešující na jednom místě všechny cesty k levnějším a dostupnějším nákupům. Možná to není deštník proti drahotě, ale jsou tu velmi užitečné tipy: od zlevněného členství ve věrnostním programu Prime, přes kupóny a akce na základní zboží včetně slev na produkty, co si necháte dodávat automaticky (třeba psí granule), až po možnost zvolit si jeden „amazoní den“ v týdnu, kdy vám budou chodit všechny objednávky najednou. Zvláštní ohledy přitom Amazon bere na příjemce různých vládních podpůrných programů. „Je to výborná ukázka toho, jak bedlivě Amazon naslouchá svým zákazníkům a změně jejich potřeb v této ekonomicky napjaté době. Myslím, že takových iniciativ uvidíme mezi obchodníky v následujícím roce ještě více,“ říká Peter Hinssen. Více se dočtete zde.

Být jako krámek na rohu

Místní a plný života. Takový by mohl být obchod budoucnosti podle toho, jaké trendy nyní sledujeme v USA. Obchodníci se pokouší po období covidu znovu zákazníky přesvědčit, aby čas mezi domovem a prací, tzv. third place, trávili co nejvíce právě v prostředí obchodu. Proto chtějí být lidem blíže a otevírají menší pobočky, zároveň do těch stávajících vestavují bary, kavárny, restaurace, často s lokální nabídkou, nebo dokonce místa pro pořádání menších akcí. To všechno je i reakcí na větší oblibu e-supermarketů. Cílem je dát lidem dost důvodů k tomu, aby se v obchodě zdrželi déle, a je to i cesta k vylepšení marže.

Dříve řetězce byly zvyklé otevírat jen obchody určité velikosti, protože se tak daly lépe řídit a spravovat. Dnes mnoho z nich zjišťuje, že mít různé velikosti obchodů v různých lokalitách je velká konkurenční výhoda, pokud je správně namixujete a máte technologie, abyste to celé uřídili.   

Velké řetězce se začínají chovat tak trochu jako krámek na rohu a přizpůsobují nabídku mnohem více konkrétní lokalitě. „Než přišel Covid, byli jsme trochu zaslepení technologickými možnostmi. Zapomněli jsme, že zákazníci vyhledávají místa, kde se potkají s ostatními. Proto věřím v ,augmented retail‘, tedy kombinaci umělé a lidské inteligence a specificky lidských schopností,” komentuje Hinssen. Více se dočtete zde.

Jeden secondhand udržitelnost nedělá

Během posledních dvou let spustila více než stovka oděvních značek své vlastní „e-secondhandy” á la oblíbený Vinted, tedy platformy, kde lze prodat dále nošené zboží a prodloužit tak jeho životní cyklus a snížit uhlíkovou stopu. Jedním z nich je také trochu překvapivě čínský Shein, e-shop prodávající dnes více zboží než Zara nebo H&M. Jeho nová platforma Shein Exchange bude nejprve dostupná pro zákazníky v USA, příští rok globálně.

Z prodeje obnošeného zboží si Shein strhne 5 % z ceny, zároveň stanovuje cenový strop, za který se smí zboží prodávat. Aplikace eviduje historii nákupů a v ní může zákazník konkrétní položku vyhledat a nabídnout jí k dalšímu prodeji… pokud se mu tedy ještě nerozpadla. Taková je totiž pověst produktů z Sheinu, který chrlí tisíc střihů za den a nijak se v minulosti netajil tím, že jeho levné oděvy jsou nezřídka „na jedno použití“.

Téměř na den přesně, co Shein tuto iniciativu oznámil, odvysílala britská BBC dokument „Inside the Shein Machine“ o kritických podmínkách dělníků v továrnách a celém fenoménu rychlé módy. To je náhodička! „Cirkulární ekonomika se pro obchody s módou a sportovním vybavením stává velkým trendem. Nejen Shein, ale také Zara či Decathlon spustili nedávno vlastní platformy pro odkup použitého oblečení, což je samo o sobě skvělý signál. Pokud ale chcete vsadit na udržitelnost, musíte si zároveň uvědomit, že v dnešní době je opravdu těžké něco ututlat. Jedna malá iniciativa nic nemění na tom, že váš celý byznys model je neudržitelný, a tak každý podobný pokus o lakování nazeleno bude potrestán,“ říká Peter Hinssen. Více se dočtete zde.

Kryptoperlička na závěr

Kryptoměny a blockchain aktuálně nemají v Česku kvůli vyšetřování projektu Xixoio nejlepší zvuk. Když se ale podíváme do USA, tak tam jsou na nejlepší cestě stát se součástí mainstreamu. Lídr tamního retailu Walmart se totiž nechal slyšet, že bude akceptovat platby v kryptoměnách a plánuje vytvořit vlastní NFT v prostředí metaverse. Chce se také stát hlavním poskytovatelem oblečení a doplňků pro hráče v tomto virtuálním světě. „Zdá se, že velká bublina kolem světa Web3 a Metaverse nyní dostává trhliny. To ale neznamená, že NFT a kryptoměny nemohou být užitečné. Věřím, že je dobré zjišťovat, jaké možnosti uplatnění mohou tyto technologie v retailu mít,“ dodává Hinssen.

Další novinky

U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.

Je vaše firma v bezpečí? Poradí experti na konferenci CIO Agenda

Je vaše firma v bezpečí? Poradí experti na konferenci CIO Agenda

8. 2. 2023

Aktuální výzvy pro kybernetické (ne)bezpečí firem a organizací podrobně zmapuje konference CIO Agenda. Dne 21. února 2023 proberou renomovaní odborníci vše od prevence a legislativy, přes příklady z praxe, až po správné zajišťování důkazů po kybernetickém útoku. Loňský ročník se setkal s rekordním zájmem 250 účastníků, a to nejen z řad šéfů IT, ale také dalších členů top managementu. Konferenci v O2 universum moderuje Petr Koubský z Deníku N.

Retail Summit zveřejnil program, sází na změnu

Retail Summit zveřejnil program, sází na změnu

7. 2. 2023

V pořadí 29. ročník vrcholového setkání hráčů středoevropského obchodního trhu se koná už 28.–30. 3. 2023 v Praze. Letošní Retail Summit právě zveřejnil program, jehož ústředním motivem je „sázka na změnu“.

Nakupujeme v době, která nemá obdoby

Nakupujeme v době, která nemá obdoby

2. 12. 2022

Konference Procurement Forum se věnovala tématům vyjednávání, efektivitě v nakládání se zdroji, technologiím pro ověřování dodavatelů a legislativě se zásadním dopadem pro nákup. Do Konferenčního centra City v Praze dorazilo 30. listopadu 2022 na 120 zástupkyň a zástupců nejen nákupu, ale i financí a obchodu.

Retail Summit Newsletter (11/2022)

Retail Summit Newsletter (11/2022)

1. 11. 2022

Jak se vyvíjí nákupní preference Evropanů? Má udržitelnost ještě své místo v košících? Jak s námi mává inflace? Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů. Pro tento měsíc trendy vybrala a komentuje Hana Říhová, regionální obchodní ředitelka GfK pro CEE.