Retail Summit Newsletter (12/2022)

Publikováno v kategorii Retail 9. 12. 2022

Retail Summit Newsletter (12/2022)

Jak pomáhá zákazníkům Amazon? Proč chtějí velké obchody být jako krámek na rohu? Kdo maluje své podnikání nazeleno? Mají kryptoměny budoucnost?
Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů. Pro tento měsíc trendy vybral a komentuje Peter Hinssen, odborník na inovace a klíčový řečník ročníku 2023.

Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy.

Kdo je Peter Hinssen

Světově uznávaný myšlenkový lídr, podnikatel, poradce a řečník na téma radikálních inovací a digitálních technologií. Úzce spolupracuje mj. s největším světovým obchodníkem Walmart. Je autorem úspěšných byznysových knih, nejnovější se jmenuje „The Phoenix and the Unicorn“ a zabývá se společnostmi, které jsou schopny transformovat samy sebe.

Jak pomáhá Amazon

Zákazník musí být vždy na prvním místě, připomíná s oblibou Jeff Bezos. Je zajímavé se podívat, jak to v Amazonu vypadá v praxi dnes, kdy mají zákazníci především hluboko do kapsy. Odpovědí na těžké časy má být Amazon Access, nový portál zastřešující na jednom místě všechny cesty k levnějším a dostupnějším nákupům. Možná to není deštník proti drahotě, ale jsou tu velmi užitečné tipy: od zlevněného členství ve věrnostním programu Prime, přes kupóny a akce na základní zboží včetně slev na produkty, co si necháte dodávat automaticky (třeba psí granule), až po možnost zvolit si jeden „amazoní den“ v týdnu, kdy vám budou chodit všechny objednávky najednou. Zvláštní ohledy přitom Amazon bere na příjemce různých vládních podpůrných programů. „Je to výborná ukázka toho, jak bedlivě Amazon naslouchá svým zákazníkům a změně jejich potřeb v této ekonomicky napjaté době. Myslím, že takových iniciativ uvidíme mezi obchodníky v následujícím roce ještě více,“ říká Peter Hinssen. Více se dočtete zde.

Být jako krámek na rohu

Místní a plný života. Takový by mohl být obchod budoucnosti podle toho, jaké trendy nyní sledujeme v USA. Obchodníci se pokouší po období covidu znovu zákazníky přesvědčit, aby čas mezi domovem a prací, tzv. third place, trávili co nejvíce právě v prostředí obchodu. Proto chtějí být lidem blíže a otevírají menší pobočky, zároveň do těch stávajících vestavují bary, kavárny, restaurace, často s lokální nabídkou, nebo dokonce místa pro pořádání menších akcí. To všechno je i reakcí na větší oblibu e-supermarketů. Cílem je dát lidem dost důvodů k tomu, aby se v obchodě zdrželi déle, a je to i cesta k vylepšení marže.

Dříve řetězce byly zvyklé otevírat jen obchody určité velikosti, protože se tak daly lépe řídit a spravovat. Dnes mnoho z nich zjišťuje, že mít různé velikosti obchodů v různých lokalitách je velká konkurenční výhoda, pokud je správně namixujete a máte technologie, abyste to celé uřídili.   

Velké řetězce se začínají chovat tak trochu jako krámek na rohu a přizpůsobují nabídku mnohem více konkrétní lokalitě. „Než přišel Covid, byli jsme trochu zaslepení technologickými možnostmi. Zapomněli jsme, že zákazníci vyhledávají místa, kde se potkají s ostatními. Proto věřím v ,augmented retail‘, tedy kombinaci umělé a lidské inteligence a specificky lidských schopností,” komentuje Hinssen. Více se dočtete zde.

Jeden secondhand udržitelnost nedělá

Během posledních dvou let spustila více než stovka oděvních značek své vlastní „e-secondhandy” á la oblíbený Vinted, tedy platformy, kde lze prodat dále nošené zboží a prodloužit tak jeho životní cyklus a snížit uhlíkovou stopu. Jedním z nich je také trochu překvapivě čínský Shein, e-shop prodávající dnes více zboží než Zara nebo H&M. Jeho nová platforma Shein Exchange bude nejprve dostupná pro zákazníky v USA, příští rok globálně.

Z prodeje obnošeného zboží si Shein strhne 5 % z ceny, zároveň stanovuje cenový strop, za který se smí zboží prodávat. Aplikace eviduje historii nákupů a v ní může zákazník konkrétní položku vyhledat a nabídnout jí k dalšímu prodeji… pokud se mu tedy ještě nerozpadla. Taková je totiž pověst produktů z Sheinu, který chrlí tisíc střihů za den a nijak se v minulosti netajil tím, že jeho levné oděvy jsou nezřídka „na jedno použití“.

Téměř na den přesně, co Shein tuto iniciativu oznámil, odvysílala britská BBC dokument „Inside the Shein Machine“ o kritických podmínkách dělníků v továrnách a celém fenoménu rychlé módy. To je náhodička! „Cirkulární ekonomika se pro obchody s módou a sportovním vybavením stává velkým trendem. Nejen Shein, ale také Zara či Decathlon spustili nedávno vlastní platformy pro odkup použitého oblečení, což je samo o sobě skvělý signál. Pokud ale chcete vsadit na udržitelnost, musíte si zároveň uvědomit, že v dnešní době je opravdu těžké něco ututlat. Jedna malá iniciativa nic nemění na tom, že váš celý byznys model je neudržitelný, a tak každý podobný pokus o lakování nazeleno bude potrestán,“ říká Peter Hinssen. Více se dočtete zde.

Kryptoperlička na závěr

Kryptoměny a blockchain aktuálně nemají v Česku kvůli vyšetřování projektu Xixoio nejlepší zvuk. Když se ale podíváme do USA, tak tam jsou na nejlepší cestě stát se součástí mainstreamu. Lídr tamního retailu Walmart se totiž nechal slyšet, že bude akceptovat platby v kryptoměnách a plánuje vytvořit vlastní NFT v prostředí metaverse. Chce se také stát hlavním poskytovatelem oblečení a doplňků pro hráče v tomto virtuálním světě. „Zdá se, že velká bublina kolem světa Web3 a Metaverse nyní dostává trhliny. To ale neznamená, že NFT a kryptoměny nemohou být užitečné. Věřím, že je dobré zjišťovat, jaké možnosti uplatnění mohou tyto technologie v retailu mít,“ dodává Hinssen.

Další novinky

U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.

Junior už nemusí být nutně čerstvý absolvent školy

Junior už nemusí být nutně čerstvý absolvent školy

19. 6. 2025

Konkurenční výhoda a inovace, ale také důvěra nebo vzdělávání, to jsou témata, která rezonovala v programu 8. ročníku odborné konference Lidský kapitál z produkce Blue Events, která na našem trhu dlouhodobě akcentuje strategický pohled na lidi ve firmách. Letošní ročník se konal 17. června ve Spojce v Karlíně a moderace se ujal Kovy.

Výzkum a zelené projekty – investice, které se firmám vyplatí

Výzkum a zelené projekty – investice, které se firmám vyplatí

14. 5. 2025

Na 180 finančních ředitelek a ředitelů se setkalo na 13. května na výroční akci CFO Congressu v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Rezonovala témata jako investice do výzkumu, digitalizace nebo dekarbonizace.

Důvěra se drolí. Jak ji značky získají zpět, ukáže Communication Summit 27. května

Důvěra se drolí. Jak ji značky získají zpět, ukáže Communication Summit 27. května

30. 4. 2025

Důvěra ve značky je v krizi. Největší jarní konference o marketingu a PR – Communication Summit 2025 – poradí, jak ji získat zpět. Už 27. května v O2 universu vystoupí experti z firem jako T-Mobile, Ikea nebo System1 a odhalí, co dnes rozhoduje o důvěryhodnosti značek. Konferenci pravidelně navštěvuje přes 400 účastníků.

Nové výzvy v kyberbezpečnosti

Nové výzvy v kyberbezpečnosti

10. 3. 2025

Dne 4. března 2025 se v pražském O2 universu setkalo přes 230 špičkových IT ředitelů a top manažerů, aby se zúčastnili jubilejního 10. ročníku konference CIO Agenda. Událost, kterou pořádá společnost Blue Events, opět potvrdila svou pozici jako klíčové platformy pro sdílení know-how v oblasti technologického řízení firem, kybernetické bezpečnosti a spolupráce mezi IT a byznysem. Letošní ročník ukázal, že i v době rostoucích kybernetických hrozeb mohou organizace technologie nejen chránit, ale také strategicky využívat pro růst a inovace.