Publikováno v kategorii Retail 6. 9. 2021
V programu konference se 2. září 2021 akcentovala témata nového spotřebitelského chování, udržitelnosti, odměňování mazlíčků nebo fenomén coronavirových páníčků. Publikum hodnotilo nejlépe zejména prezentaci Michala Michni z Publicis Groupe zaměřenou na komunikační kampaň a rozhovor s trenérem Františkem Šustou.
Úvodní blok věnovaný trendům v oblasti pet care otevřel Aleksandras Bacevičius ze společnosti Euromonitor s daty o spotřebitelském chování a výrobě krmiva na evropské úrovni. Segment prokázal svou odolnost vůči ekonomickým propadům v letech 2009 i 2020. Výhradně evropským trendem se ukazuje být cenová polarizace, kdy se míra spotřeby produktů ve střední cenové hladině snižuje. Z pohledu snahy výrobců o snižování dopadů na životní prostředí zdůraznil analytik otázku obalového materiálu a poukázal na cíle jak velkých, tak menších hráčů, související s jeho recyklovatelností. Výzvou je zvýšená poptávka po krmivu pro kočky, které má výrazně komplikovanější složení obalu, než je tomu u krmiva pro psy.
Milan Bartoš z VAFO Praha ve své prezentaci upozornil na prodej pet sortimentu, zejména pamlsků, v nových kanálech prodeje: „prodejci chtějí využít vlnu spojenou s obratem a vysokou maržovostí kategorie.“ Na psí pamlsky tak zákazníci narazí třeba i v prodejně s barvami nebo na čerpací stanici. Novinkou jsou dle Bartoše jednoznačně snacky pro kočky, o které je velký zájem.
Obalovému materiálu krmiva se věnovala Gabriela Petríková z Chemosvit folie. Přiblížila trendy ve zjednodušování složení vrstev flexibilní folie a snahu nahradit hliník pro dosažení recyklovatelnosti obalu. Představila také principy cirkulární ekonomiky, které Chemosvit folie ve výrobě uplatňuje.
Na závažná zdravotní rizika spojená s podáváním nevhodných pamlsků, upozornil ve svém příspěvku MVDr. Lukáš Duchek, zakladatel a majitel kliniky Vetcentrum. Varoval před rozšířenými výrobky z buvolí kůže: „jde o produkt, který projde tolika chemickými procesy, že už se nedá nazvat pamlskem“, nebo měkkými kousky masa obsahujícími glycerin.
Úvodní sekci konference zakončil rozhovor s trenérem zvířat Františkem Šustou. Ten ze své praxe pozoruje, že se proměnila podoba typického majitele psa: „stále více mě vyhledávají majitelé coronavirového štěněte, kteří nechtějí jít v tréninku do hloubky. Jde o lidi, kteří si často pořídili těžko trénovatelnou rasu a potřebují naučit psa základní poslušnosti. Tito lidé by bez coronaviru psa neměli.“ Přiznal také, že postupně se stále více věnuje pracovně psychice lidské, spíše než té psí. Lidi se snaží vést tak, aby si majitelé psů na problémy, které společně řeší, našli odpověď sami.
Druhý dopolední blok konference se v úvodu zaměřil na online prodej. Otevřel jej Honza Mayer ze společnosti Heuréka s daty z prodeje v českém online prostředí. Za uplynulý rok dle něj v segmentu pet care neudělalo obrovský skok na internetu krmivo, ale všechno ostatní, jako například oblečky pro psy. Dále vyrostla kategorie akvaristiky (zejména díky prodeji akvárií a terárií) a dohnala tak v objemu tržeb sortiment pro kočky. V kategorii koček vzrostly pomůcky související s jejich výcvikem.
Matěj Kapošváry ze společnosti Shopsys označil e-commerce za oblast s nízkými bariéry vstupu, ale vysokými bariéry úspěchu. „Trend je takový, že počet eshopů bude ubývat a malá hrstka eshopů bude mít větší podíl na trhu.“ V oblastí chovatelských potřeb je dle něj trh, na rozdíl o jiných kategorií, méně saturovaný a nabízí místo pro dalšího hráče. Matěj Kapošváry predikuje, že v pet care budou hrát v budoucnu prim kamenní hráči, pokud se doučí digitální kompetenci.
Naceňování v online prodeji se podle Davida Vacla z Mall Goup řídí základním principem: „porovnáte interní data, za kolik lze produkt prodat, a externí data, za kolik prodává konkurence.“ Napárovat pytel krmiva je dle něj jednoduché, ale párování voliér nebo pelechů může být výzvou, na kterou samotný systém nestačí. „Důležité je identifikovat relevantního konkurenta. Vždycky má někdo někde promoci, které nemůžete konkurovat, pokud byste se o to snažili, vzniká eroze cen.“ Při naceňování v online prostředí má dle Davida Vacla Mall Group konkurenční výhodu v investici do machine learning systému.
Tématu komunikační kampaně se věnoval Michal Michňa z Publicis Groupe. „Sebelepší komunikace vás nezachrání, pokud máte špatně nastavený byznys model. Často slýchám: chceme mít víc spokojených zákazníků – to není strategie, to je sen. Musíte vědět kam jdete, a jak tam dojdete“, uvedl svůj příspěvek Michal Michňa. To, že značka může být doslova posedlá svým zákazníkem, ukázal na příkladu Chewy, americkém eshopu osmkrát větším než celý český pet trh. Jen za poštovní známky a pohledy pro zákazníky, kteří u nich nakupují poprvé, utratí společnost milion dolarů ročně.
O budování komunity kolem chovatelských potřeb mluvila Katarina Králová se svou značkou Funky Dog, které se podařilo během šestiletého působení vybrat dva milion korun na útulky. Mezi konkrétní doporučení, jak kolem prodejny semknout skupinu spokojených zákazníků uvedla např. společné vaření s ochutnávkou, výrobu hraček, sportovní aktivity, online i offline soutěže, organizaci bazarů, sbírek nebo přednášek.
Poslední z příspěvků v dopoledním bloku konference patřil Ondřeji Bystroňovi z Czech Promotion. Ten si vzal do hledáčku zákazníka spokojeného se zkušeností s nákupem v kamenné prodejně. „V jednom okamžiku jste schopni vnímat jen sedm věcí. Jak více prodávat? Prodávat méně – nikdy nepotěšíte všechny,“ byla jedna z jeho hlavních rad směrem k publiku.
Dopoledne zakončilo předávání cen soutěže Pet Shop roku 2021, která se uskutečnila za podpory partnerů Purina, Brit, PetCenter, Publicis Groupe a mediálního partnera Retail News. Na třetím místě se umístily se stejným bodovým hodnocením dvě prodejny, ZOOshop z Českého Krumlova a Zoobutique z Jindřichova Hradce, druhé místo obsadil Zverimex U Zajíčka z Rožnova pod Radhoštěm a na prvním místě se umístila prodejna U Zlatého retrívra z Chomutova.
Odpolední diskusi uvedla prezentací o vývoji prodeje chovatelských potřeb v maloobchodu Kateřina Malíková ze společnosti Nielsen IQ. Ta zmínila, že pětina nárustu tržeb pet care je tažená internetem a pětina řetězcovými drogeriemi. Hypermarkety a supermarkety zůstávají dle zákaznických preferencí stále nejlepším místem pro nákup krmiva.
Na podiu se následně sešli zástupci různých míst prodeje chovatelských potřeb, Michal Hanáček, z Pilulka Lékárny, Štěpánka Vílová z PetCenter CZ, Bohuslav Sukdol z dm drogerie markt a Michal Dluhoš z Mountfield. Za výrobce se diskuse zúčastnil Milan Bartoš a nezávislé prodejny reprezentoval Patrik Šilhavý ze společnosti DOGG.CZ.
Právě zástupci obchodníků, kteří se zaměřují primárně na jiný sortiment, než jsou chovatelské potřeby, se shodli na obrovském růstovém potenciálu pet segmentu. Enormně za uplynulý rok dle řečníků vzrostl zájem o doplňky stravy a produkty podporující imunitu mazlíčků.
Konference vznikla ve spolupráci s odborným garantem PetCenter a za podpory partnerů značky Brit, společnosti Chemosvit folie, organizátor je společnost Blue Events. Pátý ročník konference proběhne 7. 9. 2022.
U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.
Konkurenční výhoda a inovace, ale také důvěra nebo vzdělávání, to jsou témata, která rezonovala v programu 8. ročníku odborné konference Lidský kapitál z produkce Blue Events, která na našem trhu dlouhodobě akcentuje strategický pohled na lidi ve firmách. Letošní ročník se konal 17. června ve Spojce v Karlíně a moderace se ujal Kovy.
Na 180 finančních ředitelek a ředitelů se setkalo na 13. května na výroční akci CFO Congressu v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Rezonovala témata jako investice do výzkumu, digitalizace nebo dekarbonizace.
Důvěra ve značky je v krizi. Největší jarní konference o marketingu a PR – Communication Summit 2025 – poradí, jak ji získat zpět. Už 27. května v O2 universu vystoupí experti z firem jako T-Mobile, Ikea nebo System1 a odhalí, co dnes rozhoduje o důvěryhodnosti značek. Konferenci pravidelně navštěvuje přes 400 účastníků.
Dne 4. března 2025 se v pražském O2 universu setkalo přes 230 špičkových IT ředitelů a top manažerů, aby se zúčastnili jubilejního 10. ročníku konference CIO Agenda. Událost, kterou pořádá společnost Blue Events, opět potvrdila svou pozici jako klíčové platformy pro sdílení know-how v oblasti technologického řízení firem, kybernetické bezpečnosti a spolupráce mezi IT a byznysem. Letošní ročník ukázal, že i v době rostoucích kybernetických hrozeb mohou organizace technologie nejen chránit, ale také strategicky využívat pro růst a inovace.