Novinky

Retail Summit Newsletter (4/2021)

Nenechte si ujít zahraniční trendy, ale ani živou konferenci v přímém přenosu o obchodu s potravinami v době covidové už tuto středu 5. května!

Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu spolu s organizátory Retail Summitu, klíčového setkání obchodníků a jejich dodavatelů.
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!


Retail Summit Action vysílá už zítra!

Inovátoři mezi obchodníky vystoupí 5. 5. na konferenci Retail Summit Action v přímém přenosu, tématem je „Obchod s potravinami v době covidové – a jak dál“. Nejedná se o náhradu velkého Retail Summitu, který je nově přesunutý na září 2021. Půjde o celkem tři hodiny velmi svižného a informačně nabitého programu, který moderuje Michael Rozsypal z DVTV. Celkem 20 řečníků vystoupí s krátkými prezentacemi či se zapojí do panelových diskuzí. Diváci, kteří se registrují ke sledování přenosu, mají možnost pokládat dotazy řečníkům on-line. Náplní programu je nejen zhodnocení uplynulého roku plného změn, ale také výhled na další možné scénáře vývoje obchodu, jakož i konkrétní zkušenosti a řešení. Zaměříme se na změny zákaznických preferencí, změny na nabídkové straně a na závěrečnou diskuzi. Manažeři firem jako Rohlík, Dáme jídlo, DataSentics, DoDo, GS1 Czech republic, Košík, Albert, Tesco, COOP, Makro či Plzeňský Prazdroj proberou trendy, vize a předpoklady pro expanzi e-commerce. Probereme také možnosti digitalizace kamenného potravinářského obchodu a rozšíření on-line služeb do regionů v zájmu zajištění kritické infrastruktury státu. Konference vzniká za finanční podpory Rady kvality ČR a pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Registrace za jednotnou cenu 1 500 Kč je k dispozici zde.
Budoucnost obecních obchodů?

V rakouských Korutanech si obyvatelé čtyř obcí mohou nově nakoupit v tzv. Billa Boxu. Obchod vyrobený z kontejneru má pouhých 11 metrů čtverečních a nabízí okolo 200 produktů, převážně z nejbližšího okolí. Chybí už jen místní prodavač. Není potřeba. Obchod má běžnou otevírací dobu a zboží zde zaplatíte na samoobslužném scanneru kartou či hotově, žádnou aplikaci si vesničané stahovat nemusí. Na rozdíl od konkurenčních projektů se zde zaměřili na lokální nabídku a ubrali na složitých technologiích. Regionální dodavatelé zaváží přímo do obchodu, takže zboží nemusí cestovat do centrálních skladů. O ostatní se denně stará zaměstnanec Billa, který sem zajíždí z blízké větší pobočky. Pokud se koncept osvědčí, objeví se i v dalších spolkových zemích. S technickým zajištěním pomáhá korutanský startup MyAcker, sám totiž sedm podobných „regionálních boxů“ provozuje pod vlastní značkou Acker Box. Zní to krásně? Ne všichni farmáři v okolí si to myslí, protože v tom vidí konkurenci k vlastnímu „prodeji ze dvora“ a mají podporu i místní hospodářské komory. Inu všem se nezavděčíte, zvlášť jste-li „nadnárodní řetězec“. Fotky obchodu najdete zde.
Kadeřnictví podle Bezose

Kadeřnické salóny budou nyní po dlouhé pauze bezesporu patřit k nejžádanějším službám. Jako by to Amazon věděl, otevřel právě nyní v Londýně zřejmě technologiemi napěchované kadeřnictví – v první fázi dostupné jen pro své zaměstnance. Ne, není to nákladný zaměstnanecký benefit. Nejde ani o novou franšízu, ale v podstatě jen o jeden fyzický „stánek“ upozorňující na novou obří sekci „Amazon Professional Beauty Store“ na tomto eshopu. Samotný salon o rozloze 140 metrů čtverečních si na sebe nemusí nutně vydělat, jen podtrhuje kompetenci značky Amazon v dalším oboru. A jako obvykle vyvolal i projekt silnou mediální odezvu. Kromě týmu kadeřníků je tu totiž k dispozici nejmodernější technologie. Pomocí virtuální reality si vyzkoušíte různé barvy vlasů a místo pokecu s kadeřnicí můžete koukat v tabletu na filmy. Pokud se dotknete některého z vystavených produktů, zobrazí se vám další informace a videa o něm na velké obrazovce mezi regály. Technologii „point-and-learn“ zde Amazon testuje, aby ji následně uplatnil i v dalších svých retailových projektech, případně ji prodal i dalším obchodníkům. To se mu začíná dařit s technologií „Just Walk Out“ známou z obchodů Amazon Go, kterou nyní najdete i na amerických letištích v convenience obchodech CIBO Express Gourmet Markets.
Technologie letí z okna

Není to tak dávno, co jsme obdivovali nové technologie nasazené masově v obchodech Walmart jako ukázku spojení online a offline retailu. Šlo hlavně o „věže“ pro vyzvedávání online objednávek, jakési obří výdejní automaty, se kterými se začalo před pěti lety. To je pro retailové technologie evidentně dlouhá doba. Po roce pandemie a změn v chování zákazníků se to řešení definitivně ukázalo jako zbytečné a obří investice letí z okna. Celkem 1600 výdejních věží se ruší a nahrazuje je zákazníky preferované „bezpečné“ vyzvedávání před obchodem přímo z auta. Podobný osud postihl i vychvalované roboty skenující ve Walmartu samostatně regály. Ty nahradila opět lidská síla, protože téměř dokonalou kontrolu nad zaplněností regálů mají nyní zaměstnanci, co v obchodě vyřizují online objednávky. Podle analytiků z IGD Research tyto kroky ale neznamenají odklon obchodu od technologií. Tyto inovace byly ve své době i důležitým signálem a symbolem pokroku a sbližování kamene a internetu. Automatizace mezitím dál pokračuje v jiných oblastech, např. se rozvíjí samořídící vozidla. Více najdete v tomto článku.


Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!

Další novinky

U nás to žije. Přečtěte si další horké novinky ze světa Blue Events.

Retail18. 09. 2021

Retail Summit je vyprodán! Ale ročník 2022 se blíží.

Během několika posledních dnů se rekordně rychlým způsobem naplnila kapacita prostor v Kongresovém centru Praha vyhražená pro Retail Summit 2021....

Retail14. 09. 2021

Retail Summit se vrací v plné síle. Ukáže novou realitu obchodu

Po vynucené rok a půl dlouhé pauze se obchodníci a jejich partneři setkají v září na Retail Summitu 2021 v Praze. Pokud chcete porovnat vaše názory...

Retail06. 09. 2021

Odborné setkání Friends of Pets 2021 přilákalo na 150 zástupců výrobců, obchodníků a dodavatelů chovatelských potřeb

V programu konference se 2. září 2021 akcentovala témata nového spotřebitelského chování, udržitelnosti, odměňování mazlíčků nebo fenomén...