News

New Retail Summit 2022 ukázal, ako obchod viac priblížiť ľuďom

Hneď niekoľko inovácií pre obchod predstavili rečníci a partneri New Retail Summitu, na ktorom sa v dňoch 19. – 20. apríla 2022 zúčastnili štyri stovky zástupcov obchodných a dodávateľských firiem. Konferencia spojená i s udelením cien Mastercard Obchodník roka tak opäť potvrdila, že je najprestížnejším stretnutím obchodnej branže na Slovensku. Ďalší ročník organizátori plánujú v termíne 18. - 19. apríla 2023.

Zažité predstavy o obchode a o tom, čo a ako v obchode funguje, môžete na chvíľu odložiť. Predstavte si obchod, na ktorého streche sa pestujú bylinky a zároveň krmivo pre akváriá a ryby na predaj, ako v Rewe Wiesbaden. Predstavte si obchod, v ktorom dodávatelia už nikdy nebudú musieť vyplňovať registračné karty v Exceli, ale budú mať všetky dáta o tovare prehľadne, správne a bezpečne v cloude od GS1. Predstavte si, že obchody už nemusia tlačiť stovky miliónov účteniek ročne a zákazníci ich majú všetky v mobile vďaka aplikácii od Mastercard. Predstavte si, ako ponuka v obchodoch priamo motivuje k zdravému životnému štýlu a vedľa mäsa dostávajú rovnaký priestor i jeho rastlinné náhrady. Predstavte si, ako štát podporuje stovkami miliónov Eur kvalitné domáce potraviny.

Regulácia nepomôže

Toto všetko sa už deje alebo sa práve pripravuje. Aký obchod môže byť a čo to prinesie ľudom, sa mohli dozvedieť účastníci konferencie New Retail Summit 2022. Okrem vízií do budúcna sa program venoval i veľmi konkrétnym problémom súčasnosti, ako sú napríklad dopady inflácie a vojny na Ukrajine. Analytik INESS Martin Vlachynský potvrdil, že Slovensko čelí najvyššej inflácii od zavedenia eura (viac než po páde Lehman Brothers) a životná úroveň klesá. Za nutné považuje stabilizovať rozpočet na výdajovej strane a nepodľahnúť pokušeniu regulácie. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan ubezpečil, že aj napriek vojne na Ukrajine nehrozí nedostatok potravín a samotná Ukrajina plánuje zasadiť v tomto roku na 85 % svojich orníc. Za problém Slovenska považuje to, že v oblasti potravín stále vyváža suroviny a dováža výrobky z nich, navyše u ovocia a zeleniny je sebestačnosť veľmi nízka. To chce vláda zmeniť a zvýšiť podiel predaja slovenských potravín v reťazcoch zvýšenou podporou slovenských pestovateľov a spracovávateľov. Odborníci pritom varujú pred reguláciou a ďalším „honom na obchodníkov“ prostredníctvom kvót. Zároveň odporúčajú posilniť privátne značky reťazcov na úkor predajov v promóciách, ktoré na Slovensku a v Česku na rozdiel od západných zemí prevažujú.

Proti regulačným bariéram sa vyslovila i prezidentka Zväzu obchodu Nadežda Machútová, medzi ktorej priority teraz patrí okrem iného otvorenie diskusie o voľnom predaji liekov. „Bojovať o zákazníka je potrebné každý deň, opakovaná návšteva nie je samozrejmosť,“ povedala Machútová. Digitálne inovácie skupiny Coop poodhalil Filip Kasana. Budú medzi nimi elektronické doklady pre držiteľov vernostných kariet, nabíjacie stanice alebo centrálny e-shop.

Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu vyzdvihol i ďalšie trendy, ktoré sa aktuálne na trhu presadzujú, ako napr. rast plant based a bio výrobkov, rýchle zavedenie elektronických cenoviek, dekarbonizácia predajní a logistiky. Medzi čoskoro očakávané inovácie na Slovensku patria samoobslužné predajne, ale tiež zmienené cloudové katalógy tovarov Synfony od GS1, ktoré už používa sieť Terno a ukazuje tak štandard výmeny dát hodný 21. storočia.

Spolupráca, nie súboj

„Je chybné si myslieť, že obchodníci a dodávatelia sú v konflikte. Obchod nevie požiadavky zákazníkov vyriešiť bez dodávateľov, potrebujeme obchodné partnerstvá,“ hovorí Krajčovič. I on v tomto roku očakáva veľký tlak na maržu a polarizáciu dopytu rovnako ako zákazníckych skupín. „Potraviny v strede budú klesať. Niektorí budú vyhľadávať lacnejší tovar, iní pôjdu po tom prémiovom s pridanou hodnotou, čo môže byť i lokálny pôvod.“ dodal Krajčovič s tým, že na zvýšenie predaja slovenského ovocia a zeleniny je potrebné v prvom rade investovať do skladov. Veľký ohlas malo vystúpenie jedného z obhajcov kvalitných slovenských potravín Hansa Faltysa, spoluzakladateľa siete Starý Otec. Funguje už 11 rokov a postupne prechádza „tak trochu zo zúfalstva“ práve na vlastnú výrobu mäsových alebo mliečnych produktov, aby mal kontrolu nad kvalitou a zložením. „Slovenský pôvod potravín nie je pre nás trend alebo nacionalizmus, je to jediná istota, že základná surovina je dobrá, pretože sa môžeme ľahko pozrieť do výroby a dohliadnuť na kvalitu, a zákazník potom skôr uverí tomu, že sú potraviny kvalitné,“ hovorí Faltys.

Kamenné predajne sú aj naďalej najdôležitejším miestom interakcie so zákazníkom a osobná skúsenosť je nenahraditeľná, potvrdil expert na shopper marketing z rakúskeho Rewe. Úlohou obchodníkov je podľa neho teraz zlepšiť nákupný zážitok a prispôsobiť obchody rôznym nákupným misiám. „Aby sa zákazník cítil dobre, potrebuje mať adekvátny sortiment,“ hovorí Dominik Pavlišin z REWE International s tým, že je potrebné nájsť správnu mieru výberu vzhľadom na formát. K dobrému pocitu pri nakupovaní stále viac patrí i POS reklama, ktorá zlepšuje orientáciu a uľahčuje výber. Počas pandémie dokonca podľa Adama Didova z POS Media Slovakia umožňovala ľuďom nakúpiť rýchlejšie. Niektorým nákupným misiám môže naopak veľmi dobre vyhovovať online predaj potravín, ktorý teraz intenzívne rozvíja spoločnosť Wolt.

„Obchod bližšie k ľuďom“ znamená, že rešpektuje viac ich potreby, napríklad stále rozšírenejšiu túžbu jesť zdravšie. Podľa Martina Mittnera z Nestlé Slovensko až tretina (32 %) Slovákov chce znížiť svoju spotrebu mäsa. Predpovedá, že do roku 2025 bude sortiment rastlinných mliek, náhrad mäsa a ďalšej rastlinnej stravy na Slovensku 50 mil. biznis. Kľúčová je podľa neho dostupnosť i v reštauráciách, pretože práve tam sú ľudia otvorení skúsiť nové veci.

Online a kameň sa naďalej zbližujú

Klasický retail si viedol počas pandémie dobre i v online predaji, kde podľa Matěja Kapošváryho zo spoločnosti Shopsys rástli veľkí „kamenní hráči“ 5x rýchlejšie ako e-shopy. Vyzval k tomu, aby sa všetci snažili do online predaja dostať viac ľudskosti, napr. prispôsobili filtre vyhľadávania tomu, čo skutočne zákazníkov pri výbere zaujíma a jeho skúsenosť priblížili tej v prostredí predajne. Cestou k zvýšeniu konverzného pomeru je napr. pestrejší popis tovaru pomocou obrazu a videa. „Nepodceňte tému e-commerce, majte to i v rámci firmy ako prioritu, vytvorte pozície a dajte tomu človeku právomoci, a hlavne rozprávajte so zákazníkmi,“ zhrnul odporúčania Kapošváry. Príkladom úspešného prepojenia online a offline môže byť otvorenie nákupného centra Nivy počas pandémie, keď si 3 % obyvateľov Bratislavy stiahlo ich aplikáciu a prevádzkovateľ centra HB Reavis tak mohol lepšie pracovať s dátami o zákazníkoch. Ďalším aktuálnym príkladom je spoločnosť Nay, ktorá vidí budúcnosť predajní ako logistických hubov, ktoré sú schopné uspokojiť dnešného zákazníka, ktorý chce tovar hneď a nonstop servis. Nay si na zvládnutie procesov pomáha softwarovými robotmi od firmy Soitron, ktoré preberajú napríklad spracovanie zrušených objednávok, vrátenie platieb, overovanie dostupnosti tovaru u dodávateľov a ďalšie činnosti, ktoré „uvoľnia ruky“ zamestnancom.

Celý program tohtoročného New Retail Summitu vyvrcholil galavečerom za účasti všetkých víťazov cien Mastercard Obchodník roka 2021, ktorým sprevádzala Jana Kirschner a jej band.

New Retail Summit organizuje od roku 2020 spoločnosť Blue Events v spolupráci so Slovenskou alianciou moderného obchodu, Zväzom obchodu SR, Slovenským združením pre značkové výrobky a radom významných partnerov.

More news

There’s always something going on with us. Read more hot news from the world of Blue Events.

Retail09. 09. 2022

Pet trh se zatím neotřásá, lidé však mění strategie nákupu

Na 150 zástupkyň a zástupců retailu specializovaného na sortiment pro domácí mazlíčky se 7. září sešlo na pátém ročníku konference Friends of Pets,...

Retail29. 08. 2022

How Technologies Help Retailers Become More Efficient

The organizers of Retail Summit, the annual large meeting of the entire retail market, come with a smaller specialized event tailored to today's...

Retail19. 07. 2022

Retail Summit Newsletter (7/2022)

Dá se dnes platit s úsměvem? Nebo nakoupit na e-shopu na jedno kliknutí? Mít platební terminál v mobilu? Technologie v retailu se prudce vyvíjí,...