News

Retail Summit Newsletter (3/2021)

Růst online prodeje potravin zamíchal kartami. Nikdo už si nemůže dovolit ho ignorovat, shoduje se 50 šéfů obchodních řetězců v Evropě. My se na to zaměříme nejen v newsletteru, ale také v nové konferenci vysílané online!

Sledujte zajímavosti ze světa maloobchodu a přípravy dalšího ročníku klíčového setkání branže Retail Summit!
Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!


Tento rok bude náročný

Diskuze o tom, co se mění a co zůstává v nové realitě obchodu, budou hlavním tématem letošního Retail Summitu. Už nyní vidíme hlavní trend v příklonu spotřebitelů k online nákupům, proto ještě před velkým setkáním v Kongresovém centru uspořádáme 5. května živou konferenci Retail Summit Action vysílanou v přímém přenosu právě na téma „Prodej potravin v době covidové – a jak dál“. V aktuální studii EuroCommerce se padesát šéfů velkých obchodních řetězců v Evropě shodlo, že kdo tento prodejní kanál nemá či neovládá, bude jen velmi těžko nabírat tržní podíly. Online prodej je pro ně nejdůležitějším trendem hned po rostoucí cenové senzitivitě. Sečteno podtrženo, letošní rok vidí šéfové jako náročný. Bude těžké udržet si ziskovost a je třeba posílit automatizaci procesů a práci s daty a personalizací. K tlakům ze strany online prodeje se přidají znovu otevřené restaurace a také snaha spotřebitelů nakoupit buď vyloženě levnější zboží, nebo „kvalitu za rozumnou cenu“, což dnes znamená regionální, zdravé a udržitelné produkty. V průměru 10 % Evropanů plánuje letos kupovat potraviny online. Polovina z těch, kdo letos online nakupovali, v tom chce i pokračovat. Na druhou stranu ale pro většinu dotázaných zákazníků (65 %) stále online není zajímavý a pokud ho vůbec vyzkoušeli, ne všichni se k němu chtějí vrátit natrvalo. Jako důvody své nespokojenosti uvádějí vysokou cenu za dopravu, nebo prostě jen preferují nadále osobní kontakt v obchodě. Více o studii zde.
Rohlík a Mall vyváží český sen

Před 25 lety začaly německé maloobchodní řetězce dobývat český trh. Nyní to vracíme sousedům a expandujeme s českými projekty online supermarketů – zatím hlavně do Mnichova, kde se budou potkávat kurýři německého Rohlíku Knuspr.de a ti od služby Bringmeister nově převzaté skupinou Rockaway. Nemohli jsme si vybrat lepší chvíli. Podle nové studie společnosti Mastercard začala čtvrtina Němců v uplynulých měsících nakupovat potraviny online. Hlavně respondenti ve věku mezi 25 až 34 navíc uvádí, že budou takto nakupovat i nadále. Celkem 15 % všech dotázaných dává již nyní přednost online před návštěvou obchodu, většina (82 %) by ale stále preferovala nákup v obchodě. Němci obecně tráví dle studie přes dvě hodiny času v kuchyni, což je o 30 % více než před pandemií. Čtvrtina lidí se konečně začala učit vařit! Polovina dotázaných zkouší nové recepty a nové ingredience. To vše je šance pro nové české hráče na trhu. Zmíněný Bringmeister původně patřil řetězci Edeka a působí kromě Mnichova také v Berlíně a okolí. Tisková zpráva německého řetězce přímo chválí zkušenosti Rockaway, potažmo Košíku, který v Česku „obsluhuje tři miliony spotřebitelů“.
Doručení potravin za deset minut?!

Velká Británie byla a je lídrem v online prodeji potravin. Proto zde vidíme i nejvíce nových startupů zabývajících se „quick commerce“, což je v Česku doména hlavně společnosti Dáme jídlo. Její mateřská společnost Delivery Hero je ostatně lídrem v tomto segmentu. O projektech Fancy, Jiffy, Weezy, Dija, Genie či Gorillas jste zcela jistě neslyšeli, pro Brity se ale pomalu stávají součástí širokého spektra možností pro jejich nákupy. Růst těchto „ultrarychlíků“ souvisí s všeobecnou ochotou zákazníků zkoušet nové věci a zjednodušit si život v dnešní uzamčené době. Už nestačí být lokální, musíte být „hyperlokální“. Velikost objednávek je u těchto hráčů většinou velmi malá, o to větší je cena za dopravu, s tím se počítá. Výjimkou už není ani doručení do 15 minut a klidně po půlnoci. Dosáhnout toho je možné jedině tak, že tito noví hráči nevyzvedávají zboží z obchodů či skladů svých partnerů, ale ze svých vlastních odbavovacích center. Třeba v Londýně můžete takto od loňska nakoupit u Weezy, kdy vybíráte ze sortimentu dvou tisíc položek a vše můžete mít do čtvrt hodiny. Na ty, co tomu nevěří, cílí aktuální kampaň. Pokud se kurýr opozdí, Weezy vám dá dopravu zdarma na následující tři měsíce. Konkurent Dija zase trumfuje doručením do deseti minut z jednoho ze čtyř skladů rozesetých po Londýně. Do léta slibuje přidat dalších 20 lokalit, kde tuto službu nabídne. Tipněte si, kolik stojí doručení. V přepočtu 61 Kč. Hudba budoucnosti? Více o tomto trendu zde.
Místo golfu máte sklad

Růst online prodeje sebou nese rekordní poptávku po komerčních a skladových prostorách. Markantní je to v USA, kde se sice počítá se zpomalením růstu online prodejů po odeznění pandemie, poptávka po komerčních prostorech zůstane ale stále vysoká, stejně jako cena. Zejména prodejci potravin přijdou zkrátka, prostorů s chlazením bude ještě větší nedostatek. Leccos naznačuje třeba to, že Americold, jediný z poskytovatelů skladů s chlazením operující na americké burze, zaznamenal za poslední rok 15% růst akcií. Částečně je to ovšem dáno i zapojením do distribucí vakcín proti covidu19. Novým skladům už musely na některých místech ustoupit i tradiční golfová hřiště, jako třeba to osmnáctijamkové v Clay ve státě New York. Tam se budou brzy trefovat už jen „amazonští“ roboti do regálů a krabic. Další na seznamu jsou vysloužilá nákupní centra. Podobně jako golfová hřiště i tyto „mally“ jsou většinou v oblastech, kde žije mnoho movitých zákazníků. Cílem je získat sklady co nejblíže potenciálním zákazníkům, což někdy vyžaduje i patrová řešení, nebo třeba předělání prázdných kanceláří na sklady. Více zde.


Pokud se Vám zpravodaj líbí, registrujte se k jeho pravidelnému odběru a sdílejte ho s kolegy!

More news

There’s always something going on with us. Read more hot news from the world of Blue Events.

Retail19. 07. 2022

Retail Summit Newsletter (7/2022)

Dá se dnes platit s úsměvem? Nebo nakoupit na e-shopu na jedno kliknutí? Mít platební terminál v mobilu? Technologie v retailu se prudce vyvíjí,...

Retail21. 06. 2022

Aktuální stav a vyhlídky pet segmentu zmapuje retailová konference Friends of Pets 2022

Odborné setkání obchodníků, výrobců a dodavatelů potřeb pro domácí mazlíčky Friends of Pets 2022 proběhne 7. září 2022 v KC City v Praze. Vedle...

Retail10. 06. 2022

Retail Summit Newsletter (5/2022)

Proč se automatizace nesmí přehánět? Kdo chce rychle nakoupit a kdo si chce povídat? Jakou budoucnost mají samoobslužné pokladny? A co nového...