News

Čo sa ukrýva pod označením „New Retail“?

Tomáš Krásný, Blue Events pro retailmagazin.sk

V súvislosti s prípravami odbornej konferencie New Retail Summit 2020, ktorá sa uskutoční v Bratislave 4. marca 2020, sa ma ľudia často pýtajú, čo to je ten nový retail a aká je podľa mňa budúcnosť maloobchodu.

Výraz „New Retail“ som prvýkrát počul pred dvoma rokmi na World Retail Congresse z úst jedného zo šéfov firmy Alibaba. Musím sa priznať, že som si ho hneď na prvýkrát zamiloval a to aj napriek tomu, že nie som veľký fanúšik myšlienok, ktoré prichádzajú z Číny. Ide totiž o jasný a prehľadný popis toho, čomu sa inak hovorí krkolomnými, do slovenčiny ťažko preložiteľnými, termínmi ako „omnichannel“, „connected“ či „seamless retail“. New retail je obchod, ktorý naplno využíva moderné technológie a umožňuje predávať aj komunikovať so spotrebiteľmi vo všetkých bodoch – virtuálnych aj fyzických – ďaleko lepšie, ako v minulosti, kedy prakticky jediným miestom predaja boli kamenné predajne.

Aká je teda budúcnosť maloobchodu vo vyspelých krajinách ako je aj Slovensko? Napriek technologickej revolúcii a búrlivej expanzii internetových obchodov kamenné predajne určite z trhu nezmiznú. Svedčí o tom napokon ich pretrvávajúca obľuba u spotrebiteľov, a to nielen u staršej generácie. Existujú dokonca signály, že najmladší spotrebitelia v USA v nich nakupujú radšej, než sa ešte nedávno prognózovalo. Silným argumentom je aj to, že sami hráči e-commerce expandujú do kamenného retailu. Najviac o tom svedčia aktivity svetovej jednotky, Amazonu. Ten nedávno doslova šokoval finančné trhy, aj svojich konkurentov, akvizíciou ikonického reťazca predajní Whole Foods. Aktuálne pilotuje rad samoobslužných predajní Amazon Go a naviac chystá celkom nový typ veľkého potravinárskeho supermarketu s agresívnymi cenami, ktorého prvá filiálka už sa rodí v kalifornskom Los Angeles.

Nemenej významným dôvodom, prečo kamenné predajne prežijú, je aj to, že nové technológie umožňujú výrazne zvýšiť ich konkurencieschopnosť. Postupne tak budú vznikať predajne vybavené technológiami, ktoré budú slúžiť na identifikáciu potrieb a túžob spotrebiteľa, nepozorovane zároveň integrovanými do systému umožňujúceho nákup nielen „na predajnej ploche“, ale aj vo všetkých ďalších bodoch od e-shopu až po interaktívne video.

Technológie, ktoré teraz poznáme skôr zo sci-fi filmov, sa stanú realitou. Maloobchodníci budú presne analyzovať pomocou inteligentných kamier a iných senzorov nielen naše demografické parametre, ale aj našu náladu a skryté želania. Z analýz nášho nákupného správania tak umelá inteligencia v zlomku sekundy pripraví ponuku šitú na mieru. Prognózy hovoria o tom, že 80% cien v e-shopoch bude už skoro personalizovaných a nie je v zásade problém, aby tomu tak bolo časom aj v kamenných predajniach. Veľa predajní bude vyzerať skôr ako galéria moderného umenia, tovar bude osobne len pre nás prezentovaný v rôznych životných situáciách. Tie budú vymodelované pomocou virtuálnej reality na základe hlbokej znalosti konkrétneho spotrebiteľa.

Množstvo týchto technológií predstavíme práve na New Retail Summite 2020, kde budeme tiež rozoberať celkové trendy rozvoja maloobchodu. Veríme, že sa nám podarí prizvať k tejto diskusii čo najširšie a najreprezentatívnejšie auditórium. Vo finále totiž o tom, aký bude nový maloobchod v SR do značnej miery rozhodnú významní hráči slovenského trhu – retaileri a ich dodávatelia.

More news

There’s always something going on with us. Read more hot news from the world of Blue Events.

Retail18. 09. 2021

Retail Summit is sold out! But the summit year 2022 is coming up.

During the last few days, the capacity of the premises in the Prague Congress Centre reserved for Retail Summit 2021 has been filled in a record...

Retail14. 09. 2021

Retail Summit se vrací v plné síle. Ukáže novou realitu obchodu

Po vynucené rok a půl dlouhé pauze se obchodníci a jejich partneři setkají v září na Retail Summitu 2021 v Praze. Pokud chcete porovnat vaše názory...

Retail06. 09. 2021

Expert meeting Friends of Pets 2021 attracted 150 representatives of producers, retailers and suppliers of pet care

The program of the conference on September 2, 2021 stressed topics of customer behaviour, sustainability, rewarding or phenomenon of coronavirus...